Atrium Žižkov logo

26. Mezinárodní festival jazzového piana – sólové recitály

Ne 05. 12. 2021

Mezinárodní festival jazzového piana uzavřou Grégory Privat a Jan Kavka, Florian Hoefner kvůli covidu nedorazí

Zahraniční hvězdou závěrečného, sedmého večera 26. ročníku MFJP, který proběhne 5. prosince v pražském Atriu na Žižkově, zůstává Grégory Privat. Hvězdou domácí se nově stane Jan Kavka, známý z Ostrich Quartet či Kahoma Trio.

Ačkoliv znovu rostoucí pandemie překazila transatlantickou cestu v Kanadě žijícího Floriana Hoefnera, diváci nebudou připraveni o dvojici strhujících klavírních recitálů. Na poslední chvíli se podařilo zajistit vystoupení ostravského, na středoevropské scéně etablovaného virtuózního hráče Jana Kavky.

Jan Kavka – talentovaný pianista, absolvent magisterského programu na akademii Karola Szymanowskiego v polských Katovicích, na sebe poprvé upozornil v roce 2013. Tehdy začal nejdříve příležitostně vystupovat s Jan Kavka Trio, s repertoárem tvořeným jak vlastními kompozicemi, tak originálními úpravami standardů. Od roku 2016 koncertovalo trio pravidelně nejen v Česku, ale i v řadě dalších evropských zemí. Jeho členové včetně Kavky mají na kontě úspěchy v soutěžích jako Powiew młodeho jazzu v rámci Krokus Jazz Festival, Jazz Fruit či Central European Jazz Competition. Paralelně s triem, letos přejmenovaným na Kahoma Trio, vystupoval Kavka také s nadnárodně působícím Ostrich Quartetem.

Debutové Kavkovo album v triové sestavě, nazvané Past Stories (2018), zaslouženě vzbudilo pozornost publika i odborné kritiky. V prestižní anketě Česká jazzová sklizeň, pořádané Českým rozhlasem Jazz, získalo druhé místo. Jan Kavka je ovšem „doma“ nejen v umění tria. Superlativy zaslouží také jeho plná, vyvážená, melodicky nosná sólová hra.

https://www.youtube.com/watch?v=5H-C6FbnbdI

Grégoryho Privata není třeba dlouho představovat. Vystoupení v duu s Larsem Danielssonem, kdy se jeho hra doslova chválila sama, zůstává v živé paměti. „Grégory vždy vkládá do muziky nějaké kouzlo. Jakmile jsem se do jeho hry zaposlouchal, už jsem nechtěl přestat,“ vysekl mu poklonu Lars.

Grégory se narodil na Martiniku a hudební kariéra ho asi nemohla minout. Jeho táta totiž hrával v jedné z nejpopulárnějších martinických kapel Malavoi a talentovaného synka motivoval, aby se od šesti věnoval studiu klasického klavíru. K tomu vnímavý Grégory pochopitelně odmala vstřebával živelnou muziku rodného Karibiku, prodchnutou i francouzským šarmem. „Všechny prvky karibské hudby mám prostě v sobě, našly si cestu do mého stylu zcela přirozeně. Zároveň se vždy snažím objevit ještě něco nového,“ potvrzuje pianista.

Když bylo Grégorymu šestnáct, přestala mu interpretace klasiky stačit a naplno se pustil do psaní vlastních kompozic i improvisingu. Za dalším studiem se vypravil do Francie a v sedmadvaceti už se uživil jako žádaný sideman na pařížské scéně. Dnes má na kontě pět kapelnických alb.

https://www.youtube.com/watch?v=rwenU0jj6sI

Pořádá P&J Music, začátek koncertu je v 19:00.

Vstupné 250 Kč, prodej na pjmusic-eshop.cz

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Děkujeme, že nám pomáháte dodržovat aktuální mimořádná opatření. Najdete je na https://atriumzizkov.cz/mimoradna-opatreni