Atrium Žižkov logo

Clairse Rousay + Adela Mede

Út 12. 04. 2022

19:30
_

V podstatě nahrávám celý svůj život,” řekla v rozhovoru pro New York Times v Texasu usazená skladatelka Claire Rousay. Její česká koncertní premiéra ukáže, že ambient může vypadat také jako stránky vytržené z osobního deníku plného detailů, jak píše hudební publicista Jiří Špičák. 

Na svých mnoha albech spolupracovala vystudovaná perkusionistka Claire Rousay například se skladatelkami more eaze nebo Lisou Cameron, s tou první pak na letošním albu Never Stop Texting Me zabředla i do hyperpopových vod. Představitelka současného holistického přístupu americké ambientní scény k nám přijede rovnou z dramaturgicky vytříbeného festivalu Rewire v Holandsku. Její loňská alba An Afternoon Whine spolu s A Softer Focus ocenil i Pitchfork, když se pozastavil nad skladatelčinou prací se zvukem: „Rousay jednoduše zachycuje tu stránku auditivní kultury 21. století, kterou jiní vidí jen jako vady a upřednostňuje to, co by bylo jindy zahozeno. Na skladbě diluted dreams je slyšet vítr […] a tichý šum, který vyvolává emoce v každém, kdo někdy volal venku za obzvlášť svěžího podvečera.“ 

Slovensko-maďarská experimentální hudebnice Adela Mede ve své tvorbě modeluje minimalistické krajiny zvuku, ve kterých pomocí nástrojů a vokálního projevu kombinujícího angličtinu, maďarštinu i slovenštinu zkoumá intimitu i spiritualitu. Vstupenky na koncert poskládaný ze zvuků hlasových zpráv, intimních konverzací i cinkání příborů jsou v dispozici na GoOut.

Pořádá Heartnoize Promotion & Atrium na Žižkově 

Vstupné 400 kč / 120 min