Atrium Žižkov logo

Dušičky v Atriu

Ne 31. 10. 2021
Přijďte si do Atria prožít společně Dušičky, svátek všech svatých i día de los muertos, připomenout si mrtvé, zažít známé i neznámé.

Pro děti je připraven workshop tvoření oltářků s umělkyní Kosmonauty, poté se společně se soumrakem ponoříme do tajemné atmosféry světel, ohňů a za zvuků improvizované varhanní hudby Zdeny Košnarové si společně prožijeme tento sváteční den a vzpomeneme si na naše zemřelé. Věci, které chceme nechat odplout, naše strachy či pochybnosti spálíme v ohni.

Workshop je limitován pro 15 zájemců z řad dětí, i dospělých. Své místo si prosím zajistěte zakoupením vstupenky na goout https://goout.net/…/dia-de-los-muertos-vyroba…/sznujes/

Následný program je volný.

LINEUP
16:00 Día de los Muertos: Výroba Oltářů s kosmo_nauty
17:00 Tajemný dušičkový program

Program se koná v sále i v zahradě Atria za každého počasí, proto doporučujeme se vybavit teplým oblečením.

V kavárně Kafe Atrium se pak můžete těšit na něco dobrého k snědku na zahřátí těla i duše. Chystáme dýňovou polévku, a chybět nebude ani pečivo zvané dušičky.

Více o workshopu:

Výroba Oltářů – Día de los Muertos (tvůrčí workshop)

Přijďte si vyrobit domácí oltář, který se stane osobitou připomínkou mexické oslavy památky zesnulých. Do centra oltáře umístíme Pannu Marii Guadalupskou nebo fotografii Vašich blízkých zesnulých či zvířecích mazlíčků, na které s radostí vzpomínáte (nezapomeňte vzít s sebou). Z barevných a třpytivých látek, potištěných papírů, přírodnin, mušlí, umělých květů a květin z krepového papíru vytvoříme prostor oltáře, kam Madonu či fotografii umístíme. Vítány jsou přebohaté výzdobné formy a barvité sestavy ornamentálních motivů. Pokud máte nějaké nevyužité drobné předměty, přetržené korále, rozbité dekorativní objekty a jiné odložené artefakty, lze je hravě využít právě pro stavbu domácího oltáře. Workshop vede kosmo_nauty. Přijďte s námi slavit neděli!

¡ Viva Los Muertos!

Día de los Muertos. Mexická oslava památky zesnulých. Barevná slavnost, která připomíná, že smrt je přirozenou součástí života. Svátek se slaví od večera 31. října až do 2. listopadu. V tyto dny se totiž navracejí na svět duše zemřelých, a proto se pro ně připravuje bohaté pohoštění. Rovněž se stavějí charakteristické oltáře, kde nechybějí fotografie zesnulého, Madony, kříže, svíce, oranžové afrikány (cempasúchil), cukrové lebky (calaveras), vyšívané ubrusy, řetězce prostřihávaných barevných papírů (papel picado), chleby (pan de muerto) a pokrmy, které měl zesnulý rád.

Tvůrčí workshop je věkově neomezen. Menší děti zvládnou vyrobit domácí oltář s pomocí rodičů či staršího doprovodu.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Na základě mimořádných opatření platí pro účast na našich akcích tyto podmínky.
Při vstupu je nutné se prokázat:

• negativním PCR testem, který je starý maximálně 7 dní od odběru
• antigenním testem, který je starý maximálně 72 hodin od odběru
• dokladem o nákaze v posledních 180 dnech
• certifikátem o absolvování druhé dávky očkování, od které uplynulo nejméně 14 dní
• certifikátem o absolvování jednodávkového očkování, od kterého uplynulo nejméně 14 dní

Dále vás prosíme o dodržování 3R:

• myjte si ruce
• noste respirátory
• dodržujte rozestupy

Na děti do 6 let se tyto podmínky nevztahují. Mladší 18 let mohou mít potvrzení o bezinfekčnosti od své školy či od zákonného zástupce.