Atrium Žižkov logo

Hudba o Třetí: Lukáš Dvořák

So 08. 04. 2023
15:00 | sál

Varhanní recitál cyklu Hudba o Třetí představí mladého hudebníka s mimořádným talentem a mnoha interpretačními zkušenostmi. Lukáš Dvořák v současnosti studuje hru na varhany na pražské AMU a své vzdělání si doplňuje v zahraničí, v loňském roce například na stáži na vyhlášené Royal Danish Academy of Music v Kodani. Od osmnácti let působí jako II. varhaník při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě a v roce 2019 doprovázel jako hlavní varhaník národní pouť ke sv. Anežce v Římě a Vatikánu. Kromě hry na varhany se v minulosti věnoval hře na klavír a v současnosti studuje dirigování. 

PROGRAM

Nicolaus Bruhns – “Velké” Preludium e moll 

 
S. Bach – Erbarm dich mein, o Herre Gott, BWV 721 

 

Heinrich Scheidemann – Preambulum in d, WV 34 

 

S. Bach – Christ, unser Herr, zum Jordan kam, BWV 684

  

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonáta č. 6 d moll, op. 65

I. Chorál a variace

II. Fuga – Sostenuto e legato

III. Finále – Andante   

S. Bach – In dir ist Freude, BWV 615 

 

Antonín Dvořák – Fuga D dur 

 

Štefan Németh-Šamorínsky – Partita profana (Ostinato, Vítanie) 

 

Aivars Kalējs – Toccata na chorál “Allein Gott in der Höh sei Ehr” 

 

VSTUPNÉ: 150 Kč / Studenti, senioři, ZTP a ZTP/P 100 Kč

 

HUDBA O TŘETÍ

Letošní ročník cyklu Hudba o Třetí nabídne programovou i nástrojovou rozmanitost. Během osmi koncertů se posluchači setkají s repertoárem od období baroka až po současnou hudbu.  

Cyklus zahájíme lednovým koncertem Kateřiny Konopové a Iriny Cherkashyny, které zahrají „pohádkové balety“ v úpravě pro čtyřruční klavír. Únorovým koncertem naváže Duo Teres houslistky Lucie Fulka Kopsové a kytaristy Tomáše Hoňka. Novinkou v dramaturgii Hudby o Třetí je sborový hlas – 9. března se v sále Atria představí smíšený sbor PUNKT. Na velikonoční sobotu 8. dubna zahraje na varhany Lukáš Dvořák, aktuálně studující v Nizozemsku. 13. května vystoupí klarinetové Quasi Trio, soubor s pestrým repertoárem, spolupracující se současnými skladateli. 9. září trio ConTRIOlogy představí program založený na soudobé klasické hudbě a volné improvizaci. Matěj Diviš a Antonín Procházka představí publiku na koncertě 14. října bicí a perkuse v té nejširší možné podobě. Závěrečný koncert cyklu bude patřit barokní flétně traverso Michaely Ambrosi a cembalu Jiřího Havrlanta.  

Cyklus koncertů bude i letos probíhat vždy v sobotu od 15.00 a je určen pro všechny, kteří si chtějí zpestřit svá víkendová odpoledne kvalitním hudebním programem.