Atrium Žižkov logo

Hudba, slovo a cit: Richard Strauss – Enoch Arden, op. 38 (1897) v podání Jaromíra Meduny

Po 07. 03. 2022

19:30

Dvojdílný celovečerní koncertní melodram pro vypravěče a klavír na text stejnojmenné básně Alfreda, lorda Tennysona z roku 1864. Strhující životní příběh anglického námořníka a jeho velké lásky vyprávěný jím samým v hodině smrti je podpořen mimořádně náročnými, emotivními hudebními vstupy.  

Přestože byl Enoch Arden ve své době značně populární, upadl na dlouho v zapomnění. Na přelomu 20 a 21. století se tento melodram stal prubířským kamenem nejlepších světových interpretů. V roli vypravěče se představili např. Dietrich Fischer-Dieskau, Jon Vickers , Michael York, Claud Rains, Benjamin Luxon , Patrick Stewart a Gyneth Jones, klavírního partu se zhostili Glenn Gould, Jörg Demus, Stephen Hough, Emanuel Ax a Marc-André Hamelin. 

V Praze melodram představil Michael York s klavíristou Liborem Nováčkem v roce 2009, avšak provedení vzbudilo u publika velké rozpaky, neboť zdaleka nenaplňovalo kvality recitace, jaké vyznává česká herecká škola. „Yorkovi se nepodařilo Čechy rozplakat“, napsala v recenzi Lidových novin Helena Havlíková. Právě toto představení se stalo inspirací pro uvedení Enocha Ardena v češtině s uplatněním české herecké tradice v tom nejlepším slova smyslu. Náročný text přebásnila do češtiny Vlasta Reittererová, pro melodramatické uplatnění zpracovala Věra Šustíková. Party byly svěřeny špičkovým interpretům: recitace Jaromír Meduna, klavír Miroslav Sekera. V režii Věry Šustíkové pak byl tento melodram uveden na Mezinárodním festivalu koncertního melodramu (dnes Melodramfest) 23. listopadu 2014. 

Pro nové uvedení melodram znovu nastudovala Věra Šustíková s týmiž interprety (recitace Jaromír Meduna, klavír Miroslav Sekera, režie Věra Šustíková). Pořad se koná ve spolupráci se Společností Zdeňka Fibicha.   

Program:

Úvodní rozhovor s interprety: Jaromír Meduna a Miroslav Sekera, moderuje režisérka Věra Šustíková.

Richard Strauss – Enoch Arden, op. 38 (1897)
Recitace: Jaromír Meduna
Klavír: Miroslav Sekera
Režie slova a hudby: Věra Šustíková

Durata: 70 minut

Tento program pořádáme ve spolupráci se Společností Zdeňka Fibicha.

HUDBA, SLOVO A CIT
Nová koncertní řada Atria na Žižkově “Hudba, slovo a cit“ akcentuje propojení žánru melodramu, hudby a poesie. V rámci této řady jsme ke spolupráci přizvali renomované hudebníky, kteří doprovodí přední české herce: Taťjanu Medveckou, Vladimíra Javorského nebo Jaromíra Medunu. Prostor dostanou také mladí skladatelé a interpreti, a to vybraní finalisté Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů. Koncertní řada tak nabídne jak klasické pojetí koncertního melodramu v díle Enoch Arden od Richarda Strausse nebo během večera s českým koncertním melodramem, na jehož dramaturgii se podílela Společnost Zdeňka Fibicha, tak i částečně improvizované hudebně-poetické vystoupení Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří budou doprovázet přednes Vladimíra Javorského.

Děkujeme, že nám pomáháte dodržovat aktuální mimořádná opatření. Najdete je na https://atriumzizkov.cz/mimoradna-opatreni