Atrium Žižkov logo

Hudební Odyssea: Pavel Steidl, Karel Košárek a jejich žáci

Pá 06. 10. 2023
18:00 | sál

Kytarový virtuos Pavel Steidl a klavírista Karel Košárek vás spolu s mladými stipendisty Akademie MenART zvou na koncert, který pojali jako mimořádnou hudební pouť napříč staletími. Oba mentoři a významní umělci jsou známí lehkostí, se kterou proplouvají mezi žánry, šíří svých repertoárů i záběrem koncertních aktivit. Shodně hledají způsoby, jak „objevovat pravidla, která snad najdeme jen hluboko v srdci, na cestě, která nezná konce,“ komentuje Pavel Steidl proces, který je na jejich cestě zavedl až do Atria. 

Večerem vás provede moderátor Českého rozhlasu Vltava Daniel Jäger.   

Účinkují 

Pavel Steidl – kytara
Karel Košárek – klavír
Irena Pohl Houkalová – zpěv

a absolventi Akademie MenART:

Jan Hron ( ped. PhDr. Jiří Slavíček, ZUŠ Habrmanova, Hradec Králové)
Adam Slunečko (ped. Hana Trnková, ZUŠ Sokolovská, Plzeň) – kytary
Berenika Kučerová ( ped. Martin Fišl, Konzervatoř Brno) – klavír
Arnošt Matěj Nimrichtr ( ped. Inna Tolmačová, ZUŠ Pardubice, Havlíčkova 925) – klavír

Program večera

Johann Kaspar Mertz: Liebeslied, Romance, Scherzo
Pavel Steidl – kytara

Bedřich Smetana: V Čechách, cyklus Sny
Berenika Kučerová – klavír

Augustín Barrios Mangoré: La Catedral – I. Prelude, III. Allegro solemne
Adam Slunečko  – kytara

Erich Wolfgang Korngold: Songs of the clown
Irena Pohl Houkalová – soprán, Karel Košárek – klavír

pauza

Carlo Domeniconi: Piccole musiche – č.9,11,12
Adam Slunečko a Jan Hron – kytary

George Gershwin: Preudium
Fryderick Chopin: Fantasie – Impromptu (op. 66)
Arnošt Matěj Nirmirchtr – klavír

Anonym: Drewries Accordes
Pavel Steidl, Adam Slunečko – kytary

Franz Schubert: Sonata Arpeggione – výběr
Pavel Steidl – kytara, Karel Košárek – klavír

Pavel Steidl se stal vítězem legendární kytarové soutěže Radio France de Paris v roce 1982. Tento úspěch mu definitivně otevřel cestu k mezinárodní kariéře. Stal se jedním z nejznámějších kytarových interpretů své generace. V roce 1987 se rozhodl emigrovat do Nizozemí, kde si po letech studia a čerpání inspirace od různých umělců vytvořil svůj vlastní styl, který respektuje autentickou interpretaci kytarové literatury 19.století na dobové nástroje.  Věnuje se i sólové soudobé hudbě, nevyhýbá se worldmusic. Maximálně využívá zvukových barevných možností kytary. Pavel Steidl také komponuje a svými skladbami často obohacuje svůj koncertní repertoár. 

Často hraje v nejrůznějších komorních souborech, kde spolupracuje s takovými umělci jako je například Carlo Domeniconi nebo Edin Karamazov. Je členem European guitar quartet.

 

Klavírista Karel Košárek má pověst interpreta s mimořádným rozsahem koncertních aktivit, patří též mezi nejžádanější komorní hráče. Spolupracuje s věhlasnými orchestry, ale též s předními českými pěvci, především Magdalenou Koženou, Romanem Janálem či Soňou Červenou, a doprovází renomované instrumentalisty jako Jiřího Bártu či Radka Baboráka. Je velmi ceněným interpretem zejména děl hudební moderny 20. století, tedy skladeb od Benjamina Brittena, George Gershwina, Dmitrije Šostakoviče, Bohuslava Martinů nebo Leonarda Bernsteina. Často premiéruje také soudobou hudbu.

 

Irena Pohl Houkalová studovala zpěv na pražské HAMU a na Hochschule für Musik v Karlsruhe. Je držitelkou ceny Českého rozhlasu, ceny J. Novotné, Ceny Nadace B. Martinů a  dalších. Jako sólistka vystoupila v řadě produkcí i několika mezinárodních festivalech v Čechách a v zahraničí. Na svém kontě má řadu premiér vokálních děl. Na půdě tzv. historicky poučené interpretace spolupracovala se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum či Capella Regia musicalis aj. S řadou instrumentálních kolegů se věnuje interpretaci písňové tvorby a komorní hudbě. Profesně se orientuje především na vedení projektů v oblasti uměleckého vzdělávání a pedagogickou praxi Je ředitelkou celostátního festivalu ZUŠ Open Nadačního fondu, stojí ve vedení klasické hudby ve Stipendijní Akademie MenART, vyučuje na ZUŠ Pštrossova v Praze. Je častou interpretkou i iniciátorkou uměleckých projektů ve prospěch potřebných.

 

Hudební Odyssea

Hudební Odyssea je koncertní cyklus Atria na Žižkově & Akademie MenART, který představuje spolupráci mladých hudebníků a jejich mentorů. Akademie MenART staví na spolupráci trojúhelníku mentor – student – pedagog. Cílem je podpořit talenty a inspirovat pedagogy díky společnému vedenému dialogu s mentorem, který dosáhl ve svém oboru špičkové úrovně. Více na www.menart.cz. 

Další koncerty této řady

Pátek 27/ 1/ 2023  – Hudební Odyssea: I. Kahánek, J. Fišer, J. Ostrý a jejich žáci
Pátek 14/4/2023 – Hudební Odyssea: Michaela Fukačová, Karel Košárek a jejich žáci
Pátek 10/11/2023 – Hudební Odyssea: Beata Hlavenková a její žáci

  • VSTUPNÉ 200 / STUDENTI, SENIOŘI, ZTP A ZTP/P 150 KČ, 90 MIN