Atrium Žižkov logo

Kytkobraní

So 26. 06. 2021

V sobotu 26. června od 13:00 do 18:00 na zahradě Atria na Žižkově, aktuální informace můžete sledovat ve facebookové události

Po roce znovu otevíráme zahradu Atria na Žižkově pokojovkám, rajčatům, muškátům, kyticím i lidem. Tématem prvního letošního žižkovského Kytkobraní je street gardening neboli městské zahradničení. Přijďte na sousedskou slavnost, kde se dozvíte více o tom, jak pěstovat rostliny ve městě nebo jak si založit malou zahrádku před domem. Zjistíte, v čem spočívá péče o pokojové rostliny v obýváku a jaké řezané květiny pořídit mámě, aby k ní neletěly přes půlku zeměkoule.

Součástí akce bude již tradiční květinový swap, panelová diskuze o street gardeningu moderovaná Ondrou Šebestíkem, autorem magazínu Podhoubí Radia Wave. Děti si mohou přijít zahrát hry od Ateliéru v lese nebo vytvořit seed bombs se semínky ze Semínkovny. Nebude chybět prodej pokojovek od Haenke a řezaných květin od Green Decor. Květinové poradenství a poznávačku pro děti zajistí Český zahrádkářský svaz.

Po celý den nám i rostlinám bude hrát k poslechu miláček posluchačského publika Jarda Petřík z Radia Wave a nejen květinové osvěžení a dobroty zajistí naše skvělé Kafe Atrium.

PROGRAM

16:00 Panelová diskuze k tématu street gardeningu moderovaná Ondrou Šebestíkem, autorem magazínu Podhoubí Radia Wave.

Úderem čtvrté odpolední se můžete těšit na panelovou diskuzi k tématu street gardeningu moderovanou Ondrou Šebestíkem, autorem magazínu Podhoubí Radia Wave. Jako hosty si pozval Petra Gibase ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, Zuzanu Bukvičkovou, lektorku, odbornici na zahradničení a členku spolku Street Gardening a Matěje Michalka Žaloudka, koaličního zastupitele P3 (Zelení a nezávislí). Pořad bude na místě živě nahráván a jeho záznam si pak můžete zpětně pustit také jako podcast na Radiu Wave.

13:00–18:00

Květinový DJ Jarda Petřík

Květinám i nám bude po celý den hrát miláček posluchačského publika DJ Jarda Petřík, moderátor Radia Wave.

Stánek Green Decor

Green Decor je květinářství ze Žižkova, které se specializuje na české a férové květiny, řezané i hrnkové. U jejich stánku budete moct zakoupit férové kytice a dozvědět se, odkud na váš stůl dorazily.

Stánek Haenke

S péčí o pokojové rostliny vám poradí odborníci z Haenke. Na stánku se dozvíte užitečné informace o tom, jak pěstovat udržitelně a bez zbytečných dopadů na životní prostředí. Budete si moct prohlédnout a zakoupit zajímavé druhy i další doplňky pro správného pěstitele.

Květinová poradna od Českého zahrádkářského svazu pod dohledem paní Aleny

Během celého odpoledne můžete využít květinové poradenství garantované Českým zahrádkářským svazem. Paní Alena vám poradí v oblastech od přesazování pokojovek až po sázení afrikánů před dům. Zároveň si budete moct počíst ve starších dílech časopisu Zahrádkář a pro děti bude připravena poznávačka semínek, plodin a bylin.

Tvoření seedbombs

Pojďte si s námi a paní Kateřinou vytvořit vlastní seed bombs! Jsou to vybraná semínka v hliněném obalu, která můžete zahodit venku a těšit se, že z nich vyroste krásná květina! Seed bombs budeme tvořit s neivazivními semínky, které nám na worskhop darovala iniciativa Semínkovna.

Upozorňujeme, že při tvorbě seedbombs se mohou malí i velcí umazat.

Hry od Ateliéru v lese

Na dece pod smrkem si budete moct s dětmi zahrát výukové aktivity a hry od Ateliéru v lese. Připraveny budou hry Louka, Motýli a Květiny.

Kytka za kytku

Nenechte si ujít tradiční květinový swap. Přineste rostliny, které už nechcete, třeba udělají radost někomu jinému. Na swapu květin můžete směňovat rostliny v nádobách, řízky (přineste je buď v zavařovačce nebo na místě využijte připravené ampulky s vodou) i sazeničky.

Rostliny na swap můžete nosit na swapovací poličku ve foyer Atria na Žižkově už od 1. června každý den od 10 do 20 hodin. Velký swapovací den pak nastane na Kytkobraní, kde květiny budete moct vyměňovat na živo a rovnou u poradního stánku ověřit, jak na ně!

Občerstvení z Kafe Atrium

Květiny poctivě zaléváme, takže na suchu nenecháme ani vás. Kafe Atrium pro vás chystá nejen květinové dobroty, ale i letní drinky. A možná bude i venkovní bar…

Vstupné a kapacita

Vstupné je dobrovolné. Abychom zajistili vaši bezpečnost, počet účastníků je omezen v závislosti na vládních opatřeních. Vejde se k nám najednou 200 lidí. Ti, kteří se nedostanou dovnitř, mohou počkat s hrnkem kávy z naší kavárny, až se uvolní místo.

Těšíme se na vás!