Atrium Žižkov logo

Kytkobraní – Byliny

So 04. 09. 2021
Na naší zahradě se tentokrát v sobotu 4. září mezi 13:00 a 18:00 rozvoní byliny! Proběhne další Kytkobraní, na kterém se naučíte, jaké byliny sbírat na podzim nebo jak si připravit vlastní léčivou tinkturu. Také poradíme, které rostliny umí bojovat proti podzimnímu nachlazení a jak se léčivky využívají v lidové medicíně. Vítáni jsou nejen zkušení pěstitelé bylin, ale také začátečníci, kteří chtějí poznat léčivou sílu rostlin. Ačkoli se na tomto Kytkobraní zaměříme zejména na byliny, prostor věnujeme i květinám a vázaným kyticím a nebude chybět ani tradiční swap květin. Akce chystá program pro malé i velké od debaty s hlavním hostem dne bylinkářkou Monikou Golasovskou-Čechovou, zakladatelkou blogu Bylinková Terapie a autorskou knih o bylinkách, ale i tvůrčí dílny a poznávačky pro děti.
Na naší zahradě se tentokrát v sobotu 4. září mezi 13:00 a 18:00 rozvoní byliny! Proběhne další Kytkobraní, na kterém se naučíte, jaké byliny sbírat na podzim nebo jak si připravit vlastní léčivou tinkturu. Také poradíme, které rostliny umí bojovat proti podzimnímu nachlazení a jak se léčivky využívají v lidové medicíně. Vítáni jsou nejen zkušení pěstitelé bylin, ale také začátečníci, kteří chtějí poznat léčivou sílu rostlin. Ačkoli se na tomto Kytkobraní zaměříme zejména na byliny, prostor věnujeme i květinám a vázaným kyticím a nebude chybět ani tradiční swap květin. Akce chystá program pro malé i velké od debaty s hlavním hostem dne bylinkářkou Monikou Golasovskou Čechovou, zakladatelkou blogu Bylinková Terapie a autorkou knih o bylinkách, ale i tvůrčí dílny a poznávačky pro děti.

Program:

13:00–18:00 Květinový DJ Jára Petřík

Květinám (i vám) bude po celý den hrát miláček posluchačského publika DJ Jára Petřík, moderátor Radia Wave.

16.00 Panelová diskuze k tématu Bylin, bylinkaření a lidového léčitelství

Úderem 16 hodiny se můžete těšit na panelovou diskuzi k tématu bylin, bylinkaření a lidovém léčitelství moderovanou Zuzanou Rejchovou. Hosty debaty budou bylinkářka a zakladatelka blogu o bylinách Bylinková Terapie Monika Golasovská Čechová, Dana Motyčková, etnoložka z Etnologického ústav AV ČR, jejíž specializací je fenomén bylinkaření a lidového léčitelství, a Kamila Němečková, kulturoložka a právnička, která se zaměřuje na fenomén nenáboženské spirituality v kontextu současné globální krize.
V debatě se dozvíte nejen informace z praktického hlediska bylinkářky, ale i historické a sociologicko-kulturní souvislosti.

13:00–18:00 Květinová poradna od Českého zahrádkářského svazu pod dohledem paní Aleny

Během celého odpoledne můžete využít květinové poradenství garantované Českým zahrádkářským svazem zastoupeným paní Alenou, která vám poradí od přesazování pokojovek, po pěstování bylinek na balkóně či v bytě. Zároveň si zde můžete počíst ve starších číslech časopisu Zahrádkář a děti zde mohou vyzkoušet poznávat semínka plodin a bylinek.

13:00–18:00 Bylinkářka Monika Golasovská-Čechová z Bylinkové Terapie

– Bylinkářka Monika Golasovská-Čechová bude na akci po celý den a pro bylinkovou radu nejde daleko.

– Na místě si spolu můžete vytvořit tinkturu z Jeřábu ptačího moravského. Tato rostlina je velmi významná v lidovém léčitelství a tinktura z obsahuje velké množství vitamínu C, posiluje imunitu, pomáhá při nachlazení, pomáhá rozpouštět písek a močové kaménky, pomáhá také při zažívání a kvasinkových onemocněních, stimuluje jaterní činnost a snižuje krevní tlak, a je účinná také při problémech s artrózou a srdcem. Traduje se, že tam kde roste jeřabinka, tam nechodí čarodějnice.

– Dále si na místě můžete zakoupit osobně nasušené bylinky z Kokořínska, Monika vám poradí s kombinací do bylinkových čajů určené na konkrétní problémy.

Bylinky si na místě můžete rovnou odnést v látkových pytlíčcích, které nám darovala organizace Zerowaste Česko.

Na místě budou k dispozici také ke koupi knihy, které Monika vydala – Bylinkář a Bylinková Terapie.

13:00–18:00 Tvoření seedbombs

Pojďte si s námi vytvořit vlastní seed bombs, což jsou semínka v hliněném obalu, které můžete zahodit někde venku a těšit se, že z nich vyroste květina! Seedbobs budeme tvořit s neivazivními semínky, které nám na worskhop darovala iniciativa Semínkovna. Upozorňujeme, že při tvorbě seedbombs se mohou malí i velcí umazat.

13:00–18:00 Hry od Ateliéru v lese

Na dece pod smrkem si můžete s dětmi přijít zahrát výukové aktivity a hry pro děti od Ateliéru v lese. Připraveny budou tematicky hry Louka, Motýli a květiny.

13:00-18:00 Prodej sazenic bylinek – Bylinky ze Semic

Prodej sazenic bylinek zajistí všem návštěvníkům jistě dobře známá rodinná farma ze středočeských Semic. Jejich bylinky jsou pěstovány v souladu s přírodou, a tak k jejich přirozenému růstu nepotřebují chemii.

13:00–18:00 Kytka za kytku

Přineste rostliny, které už nechcete, třeba udělají radost někomu jinému. Na swapu květin můžete směňovat rostliny v nádobách, řízky (v zavařovačce, nebo místě budou i ampulky s vodou, do kterých je můžete umístit), či sazeničky. Rostliny na swap můžete nosit na swapovací poličku ve foyer Atria už od 22. 8. každý den od 10 do 22 hodin. Velký swapovací den pak nastane právě na Kytkobraní, kdy květiny můžete vyměňovat na živo a rovnou u poradního stánku ověřit, jak na ně!

13:00–18:00 Občerstvení z Kafe Atrium

Květiny poctivě zaléváme, takže na suchu nenecháme ani vás. Kafe Atrium pro vás chystá nejen květinové dobroty, ale i letní drinky, a možná bude i venkovní bar?

Těšíme se na vás!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Na základě mimořádných opatření ze dne dne 31. července 2021 platí pro účast na našich akcích nové podmínky.
Při vstupu je nutné se prokázat:
• negativním PCR testem, který je starý maximálně 7 dní od odběru
• antigenním testem, který je starý maximálně 72 hodin od odběru
• dokladem o nákaze v posledních 180 dnech
• certifikátem o absolvování druhé dávky očkování, od které uplynulo nejméně 14 dní
• certifikátem o absolvování jednodávkového očkování, od kterého uplynulo nejméně 14 dní
Pozor! U vstupu již není možné prokázat se čestným prohlášením!
Dále vás prosíme o dodržování 3R:
• myjte si ruce
• noste respirátory (i venku)
• dodržujte rozestupy
Na děti do 6 let se tyto podmínky nevztahují. Mladší 18 let mohou mít potvrzení o bezinfekčnosti od své školy či od zákonného zástupce.