Atrium Žižkov logo

Nová hudba v Atriu I. – John Adams, Adrián Demoč, Helmut Lachenmann, Petr Bakla

Čt 06. 04. 2023
19:30 | sál

První z klavírních recitálů z řady Nová hudba v Atriu představuje vrcholná klavírní díla renomovaných žijících hudebních skladatelů v interpretaci klavíristy Miroslava Beinhauera.

Koncert I. představí dílo amerického skladatele Johna Adamse –⁠ Phrygian Gates, jež představuje první a zároveň jednu z nevýznamnějších autorových „velkých virtuózních“ klavírních kompozicí. Druhou uvedenou skladbou v programu bude skladba Ma fin est mon commencement skladatele Adriána Demoče, která odkazuje svým názvem na známou Machautovu skladbu. Třetí skladbou je sedmidílný cyklus Ein Kinderspiel německého skladatele Helmuta Lachenmanna, ta se spolu se Serynadou z roku 1998 řadí mezi skladatelovy nejhranější klavírní kompozice. Závěrečnou skladbou programu je No. 4 Petra Bakly, tato skladba zazní v pražské premiéře za osobní účast autora. Sestává z několika částí, propojených basovým hlasem, tvořícím jakousi osu kompozice. Pro autora charakteristický souběh dynamicky odlišených vrstev se v No. 4 uplatňuje v každé části jinak, a jeho přesvědčivé podání vyžaduje vysokou technickou interpretační úroveň. Kompozice neobsahuje běžné virtuózní prvky, které jsou obvykle asociovány s klavírním repertoárem, zároveň je však svým způsobem klasická ve smyslu puristického zaměření na základní klavírní zvuk.

Program:
John Adams –⁠ Phrygian Gates (1977-1978)
Adrián Demoč –⁠ Ma fin est mon commencement (2019)

Helmut Lachenmann –⁠ Ein Kinderspiel (1980)
Petr Bakla –⁠ No. 4 (2013)

 

NOVÁ HUDBA V ATRIU

Cyklus představí posluchačům soudobou hudbu a hudbu 20. století. Uvede světové i české premiéry a méně známé skladby, které práh koncertních síní běžně nepřekračují. Cílem tohoto unikátního projektu je přiblížit technicky náročná, avšak posluchačsky atraktivní díla, z nichž část zůstává široké veřejnosti téměř neznámá.

MIROSLAV BEINHAUER

Přední český klavírista a odborník na soudobou hudbu, dramaturg řady a její interpret v jedné osobě. Na svém kontě má spolupráci
s renomovanými světovými skladateli jako Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas či Marc Sabat a účast na mnoha festivalech jako např. musikprotokoll, Struny podzimu či Ostravské dny. Je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby.

Tato hudební série vzniká ve spolupráci s re-set production.
Koncertní série je organizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR.

VSTUPNÉ 250 KČ / STUDENTI, SENIOŘI, ZTP A ZTP/P 150 KČ, 90 MIN