Atrium Žižkov logo

Nová hudba v Atriu III. – Alois Hába

Čt 19. 10. 2023
19:30 | sál

Třetí z klavírních recitálů z řady Nová hudba v Atriu představuje tvorbu skladatele Aloise Háby v interpretaci klavíristy Miroslava Beinhauera.

Alois Hába (1893-1973) je jedním z nejvýznamnějších českých skladatelů. Širší veřejnosti je znám zejména pro své inovátorství na poli mikrointervalové hudby, méně se však ví, že mikrointervalové skladby tvoří pouze třetinu jeho tvorby. Jednou z neprávem opomíjených oblastí jsou jeho klavírní skladby, z nichž ještě část stále čeká na studiovou nahrávku či premiérové živé koncertní provedení.   Hábova hudba se dlouhodobě nachází na jakémsi pomezí mezi tradiční klasickou hudbou a hudbou současnou. Ačkoliv jeho rané skladby vychází z pozdně romantického stylu přelomu 19. a 20. století, lze v nich nalézt vlivy nových uměleckých směrů první poloviny 20. století kombinované s folklorismem, jenž se stal pro Hábovu hudbu typický.

Skladby uvedené v programu představují komplexní ukázku Hábovy klavírní tvorby zahrnující rané skladby i skladby pozdní. Monotematický klavírní recitál složený pouze z Hábových skladeb byl v minulosti převážně z nedostatku známého repertoáru neproveditelný. Některé skladby již sice byly v minulosti párkrát uvedeny jako např. Variace na kánon Roberta Schumanna op. 1b či Čtyři moderní tance op. 39naopak Tři fugy nebo Dva kusy op. 2 jsou skladby zapomenuté a v koncertních programech se v posledních desetiletích neobjevují. Uvedení tohoto recitálu se jeví při příležitosti padesáti let od Hábova úmrtí a zároveň sto třiceti let od Hábova narození jako ideální.

 

PROGRAM:

Alois Hába

Čtyři moderní tance op. 39 a Shimmy – Fox

Dva kusy pro klavír op. 2

Tři fugy

—–

Romance a valčík

Šest nálad op. 102

Variace na Kánon od Roberta Schumanna op. 1b

—-

NOVÁ HUDBA V ATRIU

Cyklus představí posluchačům soudobou hudbu a hudbu 20. století. Uvede světové i české premiéry a méně známé skladby, které práh koncertních síní běžně nepřekračují. Cílem tohoto unikátního projektu je přiblížit technicky náročná, avšak posluchačsky atraktivní díla, z nichž část zůstává široké veřejnosti téměř neznámá.

MIROSLAV BEINHAUER

Přední český klavírista a odborník na soudobou hudbu, dramaturg řady a její interpret v jedné osobě. Na svém kontě má spolupráci
s renomovanými světovými skladateli jako Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas či Marc Sabat a účast na mnoha festivalech jako např. musikprotokoll, Struny podzimu či Ostravské dny. Je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby.

 

Tato hudební série vzniká ve spolupráci s re-set production.
Koncertní série je organizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR.

VSTUPNÉ 250 KČ / STUDENTI, SENIOŘI, ZTP A ZTP/P 150 KČ, 90 MIN