array(4) { ["media"]=> array(6) { [0]=> int(992) [1]=> int(993) [2]=> int(994) [3]=> int(1916) [4]=> int(1917) [5]=> int(1918) } ["params"]=> array(1) { [0]=> array(2) { ["name"]=> string(11) "Vhodné pro" ["value"]=> string(41) " žáky*yně od 8 do 12 let/ 10 do 15 let" } } ["lock"]=> array(2) { ["move"]=> bool(true) ["remove"]=> bool(true) } ["downloads"]=> array(0) { } }
Za lidovou písní netradičně
Vydejte se společně za lidovou písní, a nahlédněme ji z netradiční perspektivy s pozměněnou intepretací a zvukem s hudebnicí Gabrielou Vermelho!
Jak vznikla lidová píseň a jaký má její text a nápěv význam? Co se stane, když změníme její charakter v různých hudebních a interpretačních stylech jako třeba opera, jazz, nebo rockový zpěv? A jak by píseň zazpívala lidová pěvkyně se sborem? Na lekci si toto všechno nejen poslechnete, ale také sami vyzkoušíte!
Stěžejním tématem workshopu bude jak historický a teoretický vhled, tak interaktivní práce s lidovou písní, hudební improvizací s hlasem, zvukovými efekty, hudebními nástroji a looperem a to vše v aktivní spolupráci se studenty. Lekce je vždy přizpůsobena na míru dané skupině a jejím zájmům.
Aktivní část workshopu: Společně vytvoříte na vybraný text známé lidovky svoji vlastní melodii a posunete tak její interpretační vyznění. A nebo vymyslíte nový text na známou melodii. Předchozí znalost hudebních nástrojů není nutná.
Na workshopu lektorka používá i zvukové „krabičky“, chybět nemůže kouzelný looper, který́ všechny nápady zachytí, nahraje a navrství – tvorbu na tyto nástroje si studenti sami vyzkouší a sami se tak stanou tvůrci hudebního obsahu. Lektorka hudbu doprovodí svým zpěvem a hrou na kvinton.
Inspiraci na hudební obsah lektorka nachází ve vlastní tvorbě a hudebními spolupráci s kapelou Čechomor. Cílem workshopu je děti a studenty hlavně překvapit a nadchnout pro hudbu a aktivní poslech.
Program vždy mírně upravíme podle toho, jaký věk bude v publiku převládat. Není třeba mít žádné předchozí zkušenosti s hrou na hudební nástroj.
Celý program je interaktivní a lektor po celou dobu komunikuje a tvoří s dětmi v sále.
termíny
Aktuálně pro vás chystáme termíny na další sezónu.
světem lidových písní vás provede
Gabriela Vermelho
Gabriela Vermelho je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je primariem kvarteta Gadrew Way, spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorním orchestrem Pavla Haase, Orchestrem Berg, Kaprálová Quartetem, Heroldovým kvartetem, Orchestrem Gustava Broma, skupinou Čechomor atd. Je členkou kapely Maraca a Zimbova, vystupovala společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení Ewave. V roce 2013 založila svou hudební skupinu GaRe. Skládá scénickou hudbu (Jesie a Morgiana – Malostranská beseda, 2010; Gzdina roba, Divadlo F. X. Šaldy, 2015; Krysař, Švandovo divadlo, 2016 ad.). Je také autorkou filmové hudby (Uloupené mateřství, 2009) a hudby pro taneční vystoupení (Echoes, 2009). Za roli čarodějky Evy v Baladě pro banditu (divadlo Husa na provázku) získala v roce 2005 cenu Alfreda Radoka pro Talent roku. Spolupracuje se současnými českými mladými autory (Markéta Dvořáková, Aleš Pavlorek, Michal Nejtek, Jan Meisl, Ivo Medek), kteří pro ni píšou skladby v oblasti vážné muziky.
Gabriela má velké zkušenosti s vedením hlasových a hudebních workshopů jak pro děti, žáky a studenty, tak pro pedagogy i širokou veřejnost. Edukační program pro děti připravovala pro festivaly Jazz Fest Brno (program pro děti ve věku od 5 do 8 let, od 9 do 12 let) a Struny dětem (Divadlo Minor, program pro děti od 5 do 8 let, od 9 do 12 let).
S polovinou kvarteta Gadrew Way vystupuje na koncertních akcích pro rodiče s dětmi – Filharmoniště.
Dále vede také hlasově meditační workshopy – Hlasu a dechu; Hlasové improvizace, připravuje workshopy pro Hlasohled a pro festival ProART.
Je učitelkou houslí na ZUŠ Pštrossova (Praha 1, 2018–2023), housle a hudbu vyučuje také soukromě.
Od roku 2023 spolupracuje s Atriem Žižkov a připravuje hudební programy kreativního vzdělávání.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.
Atrium Žižkov je součástí příspěvkové organizace městské části Praha 3 Kultura Praha 3.
Rezervujte si místo!
Máte-li zájem o rezervaci programu Za lidovou písní netradičně, vyplňte formulář a o zbytek se postará koordinátorka našich edukačních programů Kristýna Kalivodová.
Nebo se Kristýně ozvěte na:
+420 775 272 201