Atrium Žižkov logo

HLEDÁME NOVÝ TERMÍN!! SALON POLSKI

Čt 22. 10. 2020

ANETA MAJEROVÁ (klavír) a ZEMLINSKÉHO KVARTETO

František Souček, Petr Střížek – housle, Petr Holman – viola, Vladimír Fortin – violoncello

Koncert představí posluchačům málo známou verzi Chopinova koncertu e-moll pro smyčcový kvintet a klavír. Autorem tohoto přepisu je sám Fryderyk Chopin, který tuto verzi koncertu využíval na turné. Program komorního večera dále doplní tvorba polského skladatele 20. století Mieczysława Wajnberga.

Koncert se koná u příležitosti letošního 210. výročí narození Fryderyka Chopina v rámci projektu Polského institutu v Praze 3x český Chopin.

ZEMLINSKÉHO KVARTETO již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského Jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika. Zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích (Beethovenův Hradec, New Talent Bratislava, soutěž Nadace B. Martinů Praha). V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Kvarteto vystoupilo v rámci svých turné již na čtyřech kontinentech. Jeho repertoár zahrnuje více než 350 děl předních českých i světových skladatelů. Po úspěchu prvních dvou CD s českou hudbou podepsalo Zemlinského kvarteto exkluzivní nahrávací kontrakt s francouzskou firmou Praga Digitals. Pro ni natočilo celkem devatenáct titulů včetně kompletních smyčcových kvartetů A. Dvořáka. Sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“. Soubor také vytvořil množství nahrávek pro Český rozhlas.

Slovenská Klavíristka Aneta Majerová  ( *1979) je absolventkou Konzervatoře v Žilině, Akademie umění v Banské Bystrici a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zúčastnila se stáží na Pražské HAMU a na Akademii Gnessiných v Moskvě ve třídě prof. Marie Gambarjan a její asistentky Nany Nemsicveridze.  Své interpretační umění si zdokonalovala na Mezinárodních interpretačních kurzech pod vedením osobností,  jakými jsou Lazar Berman,  Eugen Indjic, Robert Roux,  Eugen Pridonoff, Boaz Sharon,  Ronan O’Hara. V posledních deseti letech se věnuje koncertní činnosti  – vystupovala na Slovensku,  v České republice, v USA,  Rusku, Holandsku, Izraeli a na Seychellách. Spolu s Evou Sendreiovou je držitelkou prvních cen Státní soutěže slovenských konzervatoří v komorní hře a Mezinárodní Schubertovy  soutěže klavírních duet v Jeseníku. Jako oddaná interpretka hudby Gideona Kleina je držitelkou podpory Nadace Gideona Kleina. Od roku 2009 pedagogicky působí na Pražské konzervatoři. V záři 2011 vydala CD LULLABY u vydavatelství Arta Records. Spolu se Stamicovym kvartetem nahrála Klavírní kvintety Mieczysława Wajnberga a Ernesta Blocha, které vyšly u vydavatelství Animal Music v prosinci 2017. V posledních letech se Aneta Majerová věnuje interpretaci skladeb současných izraelských autorů jako Tzvi Avni, Paul-Ben Haim, Josef Bardanashvilli, Ayal Adler a jiných. Poslední ze zmiňovaných  autorů Ayal Adler, pro ni zkomponoval cyklus klavírních skladeb s názvem Fragmenty.

Vstup volný, nutná rezervace na e-mailu praga@instytutpolski.org nebo telefonním čísle 220 410 410.