Atrium Žižkov logo

TOMÁŠ NIESNER (KŘEST) + support ADAM BADÍ DONOVAL + VJ Valeriia

Čt 16. 03. 2023
19:30 | sál
Křest modrého vinylu alba “Bečvou” Tomáše Niesnera, kterou vydává Kabinet Records ve spolupráci se slovenským labelem Warm Winters Ltd.!
Od vydání alba v minulém roce se o něm mluví doma i v zahraničí jen v superlativech, Tomáš Niesner figuruje také v nominacích na album roku 2022, které zveřejnily Hudební ceny Vinyla a Ceny české hudební kritiky Apollo. Desky s environmentálním přesahem si všimli i v zahraničí. Konkrétně vyhlášený server The Quietus nebo kultovní magazín The Wire, v jehož žebříčku top 100 alb za rok 2022 se Bečvou objevilo.
V Atriu Niesner desku pokřtí spolu se speciálním hostem Adamem Badí Donovalem, který vede vydavatelství Warm Winters Ltd. a zajistil master Tomášovy nahrávky. Nedávno mu vyšlo také nové album “Sometimes Life Is Hard And So We Should Help Each Other” u známého londýnského labelu The Trilogy Tapes, a z ní v Atriu zahraje.
Album “Bečvou” Bečva je moravská řeka ležící ve východní části České republiky. V září 2020 způsobilo několik úniků chemikálií do řeky otravu a následnou smrt čtyřiceti tun živočichů volně žijících ve vodním toku. Bezprecedentní ekologická katastrofa. Bečva byla všudypřítomnou součástí mládí Tomáše Niesnera, který vyrůstal v Přerově a tato ekologická katastrofa ho hluboce zasáhla. Ve snaze lépe porozumět řece a inspirován knihou Wernera Herzoga ‚Of Walking in Ice‘ se Niesner vydal na cestu dlouhou více než 100 km, od pramene Bečvy k jejímu soutoku s řekou Moravou.
Album Bečvou je tak svým způsobem cestopisem a zvukovou kronikou této cesty. Skládá se z terénních nahrávek z břehů řeky a na rozdíl od mnoha Niesnerových předchozích nahrávek zde hraje nejen na kytaru, ale taky na citeru a modulární syntezátor. Kombinuje prvky fingerstyle kytary, musique concrete a dronu, jako elementární tapisérii obklopujících textur, třpytivých kytarových motivů a vzletných zvuků syntezátorů. Bečvou v jednu chvíli improvizovaně meandruje v předem daných březích, v další části své cesty pak sehrává extatické minimalistické kompozice oscilující mezi náladami jako děs a naděje. Bečvou je dosud nejkomplexnější výpovědí Tomáše Niesnera, která fascinuje jak formou konceptu, tak provedením.
Koncert v Atriu bude doprovázen speciální VJ show na míru albu “Bečvou” i prostoru komorního koncertní svatostánku od VJ Valeriie.
VSTUPNÉ 250 KČ / STUDENTI 200 KČ /SENIOŘI, ZTP a ZTTP 150 KČ
Sezení bude volné, polštářky na zemi, nízké stoličky, tak, abyste si co nejvíce užili celkový zážitek z audiovizuální performance.