Atrium Žižkov logo

28. Mezinárodní festival jazzového piana – sólové recitály Kamila Piotrowicze (PL) Elchina Shirinova (AZE)

Čt 07. 12. 2023
19:00 | koncert | sál

Letošní finále Mezinárodního festivalu jazzového piana je v dobrých rukách. Na jevišti Atria se ve velkolepém stylu setkají Elchin Shirinov, někdejší dvorní pianista projektů Avishaie Cohena, a Kamil Piotrowicz, jedna z hvězd vytříbeného polského jazzu.  

Azerbájdžánský pianista a skladatel Elchin Shirinov (*1982) je našemu publiku dobře znám díky koncertování s Avishaiem Cohenem, kterému dal kus svého soundu. „Elchin dokáže měnit a posouvat věci. Jde o silnou osobnost a jeho timing a muzikantství je na vysoké úrovni. Představuje rostoucí sílu s ohromnými schopnostmi, pozor na něj!“ chválil svého někdejšího spoluhráče izraelský basista. Cohen ovšem nekupoval žádného zajíce v pytli. Než Shirinova v roce 2018 přizval do svojí kapely a k natáčení alb Arvoles (2019), Two Roses (2022) a Shifting Sands (2022), dobře si prostudoval jeho hudbu. Už dávno totiž šlo o uznávaného hráče. 

Zajímavé přitom je, že ačkoliv pochází z muzikantské rodiny a jeho dva bratři studovali hru na tradiční blízkovýchodní nástroje na státní konzervatoři v Baku, samotný Elchin nikdy na žádnou hudební školu nechodil. Na klavír se naučil sám. Jako v podstatě hotový hráč si sice později formální výuku doplnil soukromými lekcemi, nicméně možná právě jako samouk položil základ svojí originalitě a nezaměnitelnému zvuku. 

Od roku 2008 vystupoval Shirinov pravidelně se svým triem v Jazzovém centru v Baku a začal získávat i mezinárodní popularitu. V roce 2013 hrál na zásadním festivalu v Montreux se zpěvačkou Sevdou Alekperzade. Ve stejném roce navázal spolupráci s polským zpěvákem a hlasovým experimentátorem Grzegorzem Karnasem, se kterým později vydal album Power Kiss (2017) u slovenského labelu Hevhetia. V polovině desátých let sestavil Elchin Shirinov Group, ve které účinkovali mimo jiné trumpetista Avishai Cohen (jmenovec budoucího „zaměstnavatele“), bubeník Eric Harland či kytarista Yotam Silberstein. V Maďarsu publikoval desku Maiden Tower (2017), kterou s ním točili letos předčasně zesnulý basista Mátyás Szandai a vyhledávaný bubeník a perkusista András Dés (též Eric Truffaz, Eivind Aarset či Chris Potter). Za další milník lze označit album Waiting (2018, o dva roky později vyšlo i v Japonsku). V roce 2018 získal Shirinov titul Zasloužilého umělce Azerbájdžánu. 

https://www.youtube.com/watch?v=eD5HlQg3c_U 

https://www.youtube.com/watch?v=0Kz_lb7oMQ8 

  

Pianista, skladatel a producent Kamil Piotrowicz (*1992) patří k nejpřesvědčivějším mladým nositelům polské jazzové tradice. Což se odráží i v řadě získaných ocenění, včetně opakovaných nominací na polskou „Grammy“ Fryderyk. Klasickou kompozici absolvoval na Akademii Muzycznej v Gdaňsku u profesora Leszka Kulakowského, poté se ponořil do jazzových studií na Rhythmic Music Conservatory v Kodani a Královské hudební akademii v Aarhusu. 

Profilovou či spolukapelnickou diskografii, čítající devět titulů, zahájil Piotrowicz u slovenské Hevhetie v roce 2015 albem Birth. Následovalo v Polsku vydané album Dark Matter (2016) v rámci projektu Minim Experiment, a další titul Popular Music (2016) pro Hevhetii. Poté už pianista publikoval na vlastní značce Howard Records. Organizační talent využil i při zakládání Idealistic Festivalu. Piotrowicz pilně koncertuje nejen v Evropě, zahrál si i na afrických pódiích a v New Yorku, včetně koncertu v Lincoln Center. V Praze jsme ho mohli vidět a slyšet v Jazz Docku v rámci Hevhetia festivalu 2016, kde hrál se svým kvintetem. Další šance na setkání je více než vítaná. 

https://howardrecords.bandcamp.com/album/weird-heaven 

https://www.youtube.com/watch?v=u3wEZT9E0DY 

vstupné 300 Kč ● prodává organizátor na goout.cz ● pořádají P&J Music a Atrium Žižkov ● 90 min ● sál