Atrium Žižkov logo

Interaktivní výstavní projekt Zachraň jídlo!

St 16. 06. 2021

Až 53 % potravinového odpadu v Evropské unii mají na svědomí domácnosti. Přitom bychom mohli potraviny ještě využít. Zbylé knedlíky nemusí skončit v koši, z tvrdého chleba se dají připravit nové dobroty a zeleninu můžeme jíst, i když už nevypadá jako z reklamního letáku. Výstavní projekt Zachraň jídlo! ukazuje, jak využít potraviny, které mají zdánlivě to nejlepší za sebou.

Plýtváním vytváříme veliké a zbytečné ztráty. Pokud chceme planetě i sobě pomoct, musíme začít u sebe. Třeba tím, že se naučíme s potravinami správně nakládat. Ačkoli se v Galerii Atrium nenajíte, bude celá patřit jídlu. Dozvíte se, co potraviny zažívají, než se dostanou na stůl, jak mnohdy neekologicky cestují a jak se tyto skutečnosti podepisují na podobě našeho světa.  Zjistíte více o potravinovém odpadu a o možnostech darování jídla nebo o tématu recyklace potravin.

Autory výstavního projektu jsou kurátor Fuczik a umělci Vendula Chalánková a Viliam Slaminka. Pracují s fakty dodanými organizací Zachraň jídlo a srozumitelně je představují veřejnosti v interaktivním prostoru, který vzdělává a baví. Návštěvníci do výstavy zasahují, doplňují ji a obohacují její poselství o vlastní zkušenosti. Na výstavě uvidíte i díla legendy českého surrealismu Jana Švankmajera, slovenského umělce Petera Králika nebo studentů Mirka Koudely a Daniila Masagutova.

V rámci doprovodného programu se naučíte, jak omezit plýtvání surovinami, poznáte nejrůznější způsoby práce s jídlem, popovídáte si s umělci nebo si vyzkoušíte netradiční recepty.

Partnerem projektu je organizace Zachraň jídlo. Ta od roku 2013 učí české domácnosti využívat jídlo do posledního kousku prostřednictvím osvětových kampaní a happeningů. Úřadům, firmám a institucím přináší ověřená data a snaží se u nich prosadit systémové změny. V současné době usiluje o zjednodušení darování hotových pokrmů z jídelen lidem v nouzi.

Pracovní list pro děti k výstavě najdete ke stažení zde.