Atrium Žižkov logo

Kácení lesů a jejich obnova v Česku – debata k výstavnímu projektu Earth

Čt 14. 09. 2023
19:30 | sál

🌳Česká republika v posledních letech zažila bezprecedentní hynutí lesů. Na rozsáhlé holoseče narazíte ve většině okresů. Jakkoli se nyní může zdát, že masivní rozpad smrkových monokultur pominul, odborníci odhadují, že se ještě v této dekádě vrátí.

Jak se na toto období připravit? A jsou holoseče skutečně ten největší problém? Pomůže tyto lesní celky zacelit bříza, jeřáb, olše a další dřeviny, které podporují růst buků, dubů, jedlí či lip?

🍃O tématu kácení a obnovy lesů s Janem Skalíkem z Hnutí DUHA a Ing. Pavlem Šamonilem, Ph.D., výzkumníkem v oboru lesního hospodářství. Moderuje Matouš Hrdina (Seznam Zprávy).

———————
Medailonky:

🌲Ing. Pavel Šamonil, Ph.D. působí na Mendelově univerzitě a Výzkumném ústavu Silva Taroucy, vystudoval lesnictví, věnuje se výzkumu dynamiky pralesovitých území v České republice i jinde po světě. Profesně se zabývá především evolucí půd, svahovými procesy, vztahem mezi stromy a půdou, analýzou disturbanční historie lesa, geochronologií a dopadem činnosti člověka na lesní ekosystémy.

🌲Jan Skalík studoval na Katedře environmentálních studií FSS MU, dlouhodobě se zabývá politikou životního prostředí. V Hnutí DUHA je koordinátorem programu Zachraňme lesy.

VSTUP ZDARMA

60 MIN + Q&A

Debata se koná v rámci doprovodného programu k výstave EARTH