Atrium Žižkov logo

ZRUŠENO!! Kytkobraní

So 10. 10. 2020

Voláme všechny sousedy, nadšené pěstitele i zelené duše: Přijďte na kytky a na bylinky! Druhé žižkovské kytkobraní je tady. Tentokrát se zaměříme na byliny a jejich všestranné využití. Sousedská slavnost v Atriu pro všechny báby kořenářky a dědky kořenáře je po pár měsících opět tu!

Kromě swapu pokojovek a rostlin se těšte i na květinové poradenství od Českého zahrádkářského svazu. Už se vám tedy nestane, že byste si domů donesli rostlinu, se kterou byste si později nevěděli rady. Denisa Šimlová alias Divoženka v kuchyni pro vás chystá přednášku o sběru i kulinářském využití bylin z města. Nadšenkyně do přírodní kosmetiky Liška mazaná vás zase naučí, jak využít bylinky do krémů a dalších kosmetických produktů. Domů si pak budete moci odnést hojivou měsíčkovou mast či macerovaný měsíčkový olej. Kytkobraní bude stejně jako minule nabité zážitky, vědomostmi, a tentokrát navíc ovoněné bylinkami všeho druhu!

14:00 a 16:00 Workshop s Liškou Mazanou

Jistě nemusíme představovat ani Lišku Mazanou. Tato nadšenkyně do přírodní kosmetiky vám na Kytkobraní poradí, jak si doma sušené bylinky jednoduše zpracovat do krémů a dalších produktů. Prozradí vám, co jsou to macerované oleje, a všechno si rovnou prakticky vyzkoušíte. Domů si pak odnesete hojivou měsíčkovou mastičku a měsíčkový tělový olej.

Cena workshopu je 250 Kč.

15:00 přednáška Na byliny do města

Denisu Šimlovou možná znáte spíš jako Divoženku v kuchyni. Na sociálních sítích je to známá sběračka bylin a dalších jedlých darů přírody, se kterými pak experimentuje v kuchyni a výsledky prezentuje na krásných fotkách.  Na Kytkobraní vás naučí, jak a kde sbírat byliny ve městě a jak je potom kulinárně zpracovat. Možná budete překvapení, co nám v Praze roste přímo u nosu a co všechno se z toho dá vyrobit! Třeba čaje, kořenící směsi, přísada do kvašení… Denisa vám také vysvětlí, jak se sběru bylin v Praze nebát a jak je sbírat bezpečně. Proletíme se rokem od jara do zimy a na závěr budeme ochutnávat!

 

PO CELOU DOBU KONÁNÍ AKCE:

Aktivity pro děti

Na stánku Svazu zahrádkářů se děti naučí rozpoznávat semena, plodiny a byliny. K dispozici bude také hra z dílny Sváťova dividla pro děti, které již umí číst, nebo klidně pro děti menší a jejich rodiče. Během putování bylinkovou zemí se z krásných ilustrací na kartách dozvíte, které bylinky lze použít jako léčivé (při bolesti v krku, břicha, odřeninách, bradavicích a dalších bolístkách), které lze využít v kuchyni (do koláče či limonády) nebo ze kterých vyrábíme parfémy a látky. Zábavnou formou se tak něco nového přiučí celá rodina!

Stánek Českého zahrádkářského svazu 

Kromě aktivit pro děti pro vás zahradnice a zahrádkáři ze svazu připraví tištěné Knihovničky a Rukověti zaměřené na bylinky, které vyšly jako přílohy časopisu Zahrádkář. A pokud vám chybí ve sbírce některé jeho starší číslo, můžete si knihovničku doplnit na stánku. Stavte se!

Ochutnávka čajů

S podzimem a příchodem chladnějšího počasí se všichni těšíme na bylinkové čaje, jak na ty uklidňující, tak na ty, které pomáhají se všemožnými neduhy či nachlazením. A tak jsme pro vás nachystali ochutnávku! Těšte se na meduňkový, heřmánkový, bezový, mátový, a na podzimní klasiku – šípkový čaj. Všechny bylinky i plody jsme vlastnoručně nasbírali přímo pro vás. Čaje osladíme vynikajícím medem od kokořínského včelaře, a nebudeme se bát zimy nic!

Pořádá Za Trojku ve spolupráci s Českým zahrádkýřským svazem

Vstupné dobrovolné