Atrium Žižkov logo

ŠIROM [SL, GLITTERBEAT] + AC

St 20. 09. 2023
19:30 | sál

Ve spolupráci s Full Moon magazínem a Heartnoize zveme na fascinující výpravu do hlubin slovanského folkloru. Nečekejte dokonalou reprodukci tradičního, připravte se na zcela nové kontexty a struktury. Do Atria totiž míří slovinští Širom, futurističtí archeologové, jejichž album The Liquified Throne of Simplicity se loni stalo hitem evropské alternativní scény. 

Hudba Širom stojí na folkových základech a využití kombinace archaických (tempura brač, guembri, daf, okarína nebo niněra) a DIY nástrojů (je libo zvuk umělohmotné trubice nebo dobře znějícího hrnce?). Z cyklů tichých, podivně známých melodií, vás během chvíle dostanou až kamsi do postrockového hájemství, které svou intenzitou připomene dokonalé struktury japonských Mono nebo majestátní plochy klasiků žánru Godspeed You! Black Emperor.  

Trojice Ana Kravanja, Iztok Koren a Samo Kutin se dala dohromady v polovině minulé dekády a na kontě mají čtyři dlouhohrající alba. Nejúspěšnější z nich, The Liquified Throne of Simplicity, vyšlo loni na prestižním labelu Glitterbeat a objevilo se v mnoha alternativních žebříčcích roku 2022, ve většině na jednom z předních míst. Vysoce sledovaný server The Quiteus desku dokonce umístil na první místo svého půlročního žebříčku.  

Sama trojice svou hudbu popisuje jako „imaginární folk, což je sice výstižné, ale zoufale nedostačující. Koncerty připomínají podivuhodné meditativní seance stejně jako intenzivní tranzovní zážitek. Éterický vokál Any Kravanja pak jejich hudbu povyšuje na úroveň magického rituálu. „Naše hudba je o zrušení individualismu, o tom udělat krok zpět a spojit síly,“ říká o produkci kapely Iztok Koren. Zkuste se napojit také. 

Večer otevře výjimečně koncertující projekt AC, který nese stopy špíny, estetiku surovosti i upřímnosti. 

VSTUPNÉ 450 KČ, 150 MIN

PRODÁVÁ ORGANIZÁTOR NA GOOUT.CZ. 

POŘÁDAJÍ HEARTNOIZE, FULL MOON MAGAZÍN & ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ.