Atrium Žižkov logo

Tělo v těle

Pá 05. 04. 2024
14:00–19:00, středa–neděle | galerie

5/4 2024 – 6/10 2024   

Vystavující umělkyně*ci: Mark Ther, Ondřej Brody/Kristofer Paetau, František Fekete, Eva Jiřička, Thea JaCobra, Tomáš Džadoň
Kurátor: Ondřej Horák (Fuczik)
~

Audiovizuální instalace představuje lidské tělo v nejrůznějších podobách a zdůrazňuje téma odlišnosti jako nositele pozitivních impulzů a změn ve společnosti, je oslavou nekonečných možností a mystéria lidského těla.

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

Tělo či tělesnost lze zkoumat v mnoha rovinách. Vnímáme ho z jeho vnější, tak i vnitřní a intimní stránky. Takové chápání je výsledkem vývoje naší civilizace, kterou charakterizuje ideál lidské individuality, osobní svobody a autentičnosti. Zájem o tělo, které lze vidět zvenčí, o naši vnější tvář či masku, která ale nemusí být nezbytně s „vnitřkem“ naší bytosti v souladu, je asi nejvýraznějším současným znakem naší společnosti.

Výstavou chceme otevřít téma rostoucího, „hledajícího těla“ stejně jako „těla zkušeného“, které si během života osvojuje nové návyky a dovednosti. Zajímá nás stejně jako „tělo nedokonalé“ nebo „neúplné“. Stárnoucí tělo. Osvobozené a autentické tělo. Těla v jiném těle. Těla v těle.

Prostorovou instalaci ve výstavě doplňují díla, která otevírají jednotlivá témata spojená se zvoleným námětem.

Podpořili: Praha 3, Ministerstvo kultury ČR, Národní plán obnovy, Státní fond kultury ČR, Město Praha

_
_