Atrium Žižkov logo

Hudba, slovo a cit: Český koncertní melodram – tradice a současnost

Čt 05. 05. 2022

19:30

Klasické Fibichovy melodramy podle Erbenových básní se potkají se současnými díly žánru na jednom pódiu.

Český koncertní melodram má dlouhou a mimořádně bohatou tradici. Vedle melodramu německého představuje evropskou špičku. Od prvních děl Zdeňka Fibicha se vine početná řada jmen významných skladatelů, kteří k žánru melodramu přispěli. Období socialismu přerušilo na téměř 40 let vývoj tohoto nyní neprávem opomíjeného žánru. Znovu nastartovat další rozvoj koncertního melodramu se podařilo doc. PhDr. Věře Šustíkové, Ph.D., která je zakladatelkou a realizátorkou vědecko-umělecko-pedagogického projektu „Oživení koncertního melodramu“ od roku 1998. V rámci tohoto projektu vznikl i Mezinárodní festival koncertního melodramu Melodramfest i Mezinárodní soutěž Zdeňka Fibicha v intepretaci melodramů. V roce 2019 se připojila i Mezinárodní soutěž Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů ve spolupráci s HAMU.

Zakladatelská díla Zdeňka Fibicha a oceněné skladby 2. Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů za rok 2021 zazní v nastudování recitátorů Marty Hrachovinové a Filipa Sychry v režii Věry Šustíkové. U klavíru se vystřídají Daniel Wiesner a Jiří Pešek.

Úvodem večera se opět můžete těšit na krátké uvedení k tématu formou moderovaného rozhovoru. Umělci prozradí, jak melodram vzniká, jaký vztah panuje mezi trojlístkem skladatel – interpret – režisér, jak se historicky proměňuje podoba melodramů i způsob jejich interpretace.

Program:

Úvod k tématu „Český koncertní melodram – tradice a současnost“ – doc. PhDr. Věřa Šustíkova, Ph.D.
(durata 15 minut)

Zdeněk Fibich / K. J. Erben: Štědrý den – recitace Marta Hrachovinová

Zdeněk Fibich / K. J. Erben: Vodník – recitace Filip Sychra

Režie Věra Šustíková
Klavír Daniel Wiesner

(durata 30 minut)

–Přestávka–

Jan Vičar / Jan Vičar: Pravda a lež (Cena interpretů) – recitace Marta Hrachovinová

Kateřina Trojanová / Karel Toman: Měsíce (3. cena) – recitace Filip Sychra

Ondřej Jírový / Tim Burton, překlad Richard Podaný, úprava skladatel: Ústřičkova smutná smrt (3. cena) – recitace Marta Hrachovinová

Daniel Poledňák / Josef Hora: Nemoc (2. cena) – recitace Filip Sychra

Michaela Augustinová / Květoslava Oranžová: Televize (2. cena) – recitace Marta
Hrachovinová

Mark Karpilovskij / Josef Škvorecký: Dopisy Jana Prouzy (1. cena) – recitace Filip Sychra

Režie Věra Šustíková
Klavír Jiří Pešek

(durata 40 minut)

Tento program pořádáme ve spolupráci se Společností Zdeňka Fibicha.

VSTUPNÉ: 250 Kč / STUDENTI 200 Kč, SENIOŘI, ZTP a ZTP/P 150 Kč

HUDBA, SLOVO A CIT
Nová koncertní řada Atria na Žižkově “Hudba, slovo a cit“ akcentuje propojení žánru melodramu, hudby a poesie. V rámci této řady jsme ke spolupráci přizvali renomované hudebníky, kteří doprovodí přední české herce: Taťjanu Medveckou, Vladimíra Javorského nebo Jaromíra Medunu. Prostor dostanou také mladí skladatelé a interpreti, a to vybraní finalisté Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů. Koncertní řada tak nabídne jak klasické pojetí koncertního melodramu v díle Enoch Arden od Richarda Strausse nebo během večera s českým koncertním melodramem, na jehož dramaturgii se podílela Společnost Zdeňka Fibicha, tak i částečně improvizované hudebně-poetické vystoupení Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří budou doprovázet přednes Vladimíra Javorského.


Děkujeme, že nám pomáháte dodržovat aktuální mimořádná opatření. Najdete je na https://atriumzizkov.cz/mimoradna-opatreni