Atrium Žižkov logo

Klavírní řada: Milan Svoboda

Čt 21. 04. 2022

19:30

V dubnu přivítáme v Atriu nestora české jazzové scény, který oslavil v minulém roce 70. narozeniny. Hudební chameleon, který se cítí doma hned v několika rolích – jako interpret, dirigent nebo skladatel – vystudoval varhany na Konzervatoři v Praze, hudební teorii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a kompozici na pražské AMU. Málokterý hudebník se může pochlubit tak bohatou kariérou, ve které dominuje jeho vlastní tvorba. Milan Svoboda pravidelně provádí autorské skladby se svým kvartetem nebo dnes již legendárním Pražským Big Bandem, který založil v roce 1974. Na svém skladatelském kontě má nicméně také hudbu muzikálovou, scénickou a filmovou. Mezinárodní úspěch mu přinesl balet Mauglí. Milan Svoboda v současné době také komponuje hudbu komorní a orchestrální určenou pro klasická tělesa. Spolupracoval s řadou významných jazzových osobností jako Maria Schneider, Ed Partyka, Bob Mintzer a mnoha dalšími.

Milan Svoboda je také pedagogem. Vede Vyšší odbornou školu při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kde působí také jako profesor skladby a jazzové harmonie a dirigent velmi úspěšného studentského jazzového orchestru Big Band VOŠ KJJ (Prague JJ Conservatory Jazz Orchestra). Jeho příručka Praktická jazzová harmonie se stala biblí každého mladého jazzmana.

V první polovině koncertu zazní improvizace na známe písně skupiny Beatles v podání sólového klavíru. V druhé polovině budou skladby Milana Svobody zahrané v duu klavíru s vibrafonem. Jako host vystoupí Radek Krampl.

Délka: 90 minut

KLAVÍRNÍ ŘADA
Koncertní klavírní řada pro rok 2022 provede posluchače především klasickou klavírní tvorbou. Chybět ovšem nebude ani exkurz do světa jazzu.
Martina Kasíka nemusíme publiku Atria dlouze představovat. Náš častý host a přední osobnost české klasické hudební scény zahájí cyklus společně se svou ženou Kristinou Kasíkovou repertoárem pro klavír na čtyři ruce. Nestor jazzové scény sedmdesátiletý jubilant Milan Svoboda se představí jako sólový hráč, ale také v duu s vibrafonistou Radkem Kramplem. Pozvání do Atria přijala vynikající polská pianistka mladé generace Maria Gabryś–Heyke, která je ceněna pro svou bohatou hudební zkušenost získanou během studií na Akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě, na Vysoké hudební škole ve švýcarském Luzernu a basilejské Schola Cantorum Basiliensis (hra na pianoforte). Závěrečný recitál bude patřit osmadvacetiletému pianistovi Marku Kozákovi, který má i přes své mládí na svém kontě spolupráci s předními českými orchestry, pravidelně koncertuje v zahraničí a je laureátem nejprestižnějších klavírních soutěží, jako je soutěž Gézy Andy v Curychu (2021).


Děkujeme, že nám pomáháte dodržovat aktuální mimořádná opatření. Najdete je na https://atriumzizkov.cz/mimoradna-opatreni