Atrium Žižkov logo

Kvarteto Martinů: Čeští skladatelé slavní i neznámí

St 16. 03. 2022

19:30

Pravidelný host koncertního programu Atria na Žižkově, světoznámé Kvarteto Martinů si tentokrát připravilo program, který nabídne poslední smyčcový kvartet Antonína Dvořáka a výběr z cyklu milostných písní „Cypřiše“ zkomponovaný mladým Antonínem v době jeho milostného vzplanutí. Program doplní svěží Kvartet op. 30 Josefa Beneše (1795-1873), jenž patřil ve své době k elitě evropského houslového umění.

Kvarteto Martinů patří mezi významné představitele české kvartetní školy. Soubor, který založili studenti Pražské konzervatoře v roce 1976, se formoval pod vedením osobností českého kvartetního umění prof. V. Moučky z Vlachova kvarteta a A. Kohouta ze Smetanova kvarteta. Jejich dalšími učiteli byly osobnosti světové kvartetní tradice – členové kvartetů Guarneri, Tel Aviv, Julliard nebo Amadeus. Záhy získalo kvarteto (tehdy ještě jako Havlákovo) řadu laureátských titulů na prestižních mezinárodních soutěžích. Výsledkem velkého zájmu Kvarteta Martinů o hudbu 20. a 21. století je nahrávka komorního díla Petra Ebena, jež vyšla v srpnu 2017 v Supraphonu nebo tři CD s hudbou amerického skladatele Elliota McKinleyho.

PROGRAM

Josef Beneš (1795-1873) – Smyčcový kvartet č. 2 F dur, op.30
Allegro moderato
Scherzo. Allegro vivo
Poco Adagio
Finale. Allegro

Antonín Dvořák (1841 – 1904) – Cypřiše (výběr)

Antonín Dvořák – Smyčcový kvartet č. 13 G dur, op.106
Allegro moderato
Adagio ma non troppo
Molto vivace
Finale – Andante sostenuto

Durata: 90 minut


Děkujeme, že nám pomáháte dodržovat aktuální mimořádná opatření. Najdete je na https://atriumzizkov.cz/mimoradna-opatreni